Day 4

Der Räuber film Benjamina Heisenberga opowiada prawdziwą historię Johanna Rettenbergera, faceta który oprócz semi-profi biegania miał jeszcze jedno hobby, w którego pielęgnowaniu pomogło mu wcześniej już wspomniane bieganie, mianowicie okradał państwowe banki. Podobnie jak nasz główny bohater, film biegnie momentami bardzo szybko. Znakomity montaż połączony ze wspaniale nakręconymi scenami “w biegu”, do których podłożona jest trafnie dobrana muzyka, dają faktycznie uczucie, że biegnie się z zawrotną prędkością i morderczym tempem podczas którego aż braknie tchu. Na szczęście są jeszcze sceny bardziej statyczne, w trakcie których ktoś może podać nam tlen.

7 razy w dół, osiem razy w górę. Czy ten świąt jest zły czy ty? – To pytanie pewnie nie raz zadawali sobie bohaterowie, reżyserskiego debiutu Xabi Molii. Bo jeśli nie potrafisz znaleźć pracy, zapłacić za mieszkanie i utrzymać się samodzielnie, to jesteś zły i nieodpowiedni dla tego świata, pozostaje ci tylko zamieszkać w lesie. Jeśli jednak świat nie potrafi dać ci takich rzeczy jak praca i niezbędne do życia środki, to on jest zły i nieodpowiedni dla ciebie,  pozostaje ci tylko zamieszkać w lesie. Nasuwa się tu jeszcze jedno pytanie, czy ten świat zmienia ciebie czy ty zmieniasz ten świat? Do ośmiu razy sztuka nie jest filmem doskonałym, nie jest tez filmem złym, całkiem przyjemne kino, skonstruowane tak, ażeby widz cały czas spodziewał się i oczekiwał happy-endu, który wreszcie powinien nastąpić i być może nawet następuje.

I zbaw nas panie ode złego, artystyczna lekko pokręcona wariacja filmowa na temat winy, kary i sprawiedliwego osądu. Film bardzo kojarzy się mi ze Straw Dogs Peckinpah’a, oraz z tymi kilkoma filmami gdzie najpierw mamy cytat z Biblii lub modlitwę a potem padają strzały. Kilka bardzo mocnych scen, kilka scen bardzo groteskowych, które prawie mnie rozbawiły. Bardzo ciekawie wprowadzono też do filmu narrację. Nie powiedziałbym, że to masterpiece, ale jest to na pewno nice piece.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: